1921-1988 թ. թ. Խորհրդային Հայաստանի անվտանգության մարմինների ստեղծումը և գործունեությունը
Խորհրդային Հայաստանի անվտանգության մարմինները ստեղծվեցին ՀՍԽՀ Հեղկոմի՝ 1920 թ. դեկտեմբերի 6-ի դեկրետով՝ «... հանրապետութեան սահմաններում հակայեղափոխութեան, շահադէտութեան (սպեկուլիացիայի) և ի պաշտօնէ յանցագործութեան դէմ մաքառելու համար »:
ԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ
ՎԵՐԱԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
1920-1926 ԱՐՏԱԿԱՐԳ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎ (ԱՀ)
1926-1934 ՊԵՏԱԿԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՎԱՐՉՈՒԹՅՈՒՆ (ՊՔՎ)
1934-1941 ՆԵՐՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ԿՈՄԻՍԱՐԻԱՏ (ՆԳԺԿ)
1941-1946 ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ԿՈՄԻՍԱՐԻԱՏ (ՊԱԺԿ)
1946-1953 ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ (ՊԱՆ)
1953-1954 ՆԵՐՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ (ՆԳՆ)
1954-1991 ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԿՈՄԻՏԵ (ՊԱԿ)
ՀՍԽՀ Հեղկոմի` 06.12.1920 թ. դեկրետը Արտակարգ հանձնաժողով հիմնելու մասին
ԱՅՎԱԶՅԱՆ Նիկոլայ Եմելյանի
Հայաստանի Արտակարգ հանձնաժողովի առաջին նախագահը (1920 թ. դեկտեմբեր - 1921 թ. հունվար)
Խորհրդային կարգերի հաստատումից ի վեր անվտանգության մարմինները, իրականացնելով իրենց բուն գործառույթները, հաճախ ստիպված էին զբաղվել երկրի ղեկավարության անհեռատես, երբեմն քաղաքականապես սնանկ գաղափարների իրագործմանն ուղղված անպատվաբեր աշխատանքներով:
Խորհրդային պետանվտանգության մարմինները, դրանց կազմում նաև Խորհրդային Հայաստանի համապատասխան ստորաբաժանումները՝ ԽՍՀՄ ղեկավարության կողմից պարբերաբար պատժիչ քաղաքականության գործիքի էին վերածվում:
Պետական անվտանգության մարմինների, մասնավորապես, հակահետախուզական ստորաբաժանումների ընդգրկումը հասարակական հարաբերությունների բռնի վերափոխումների, զանգվածային հալածանքների գործընթացներում՝ Խորհրդային միության իրավահաջորդը հանդիսացող ժամանակակից Ռուսաստանի Դաշնությունում բնորոշվում է որպես «հակահետախուզության ողբերգություն»:
Ինչպես ցույց տվեց պատմության հետագա ընթացքը, նման քայլերը մարդասիրական և ժողովրդավարական տեսանկյունից հիմնավորված չէին: Եվ չնայած այդ հանգամանքին՝ Հայաստանի պետական անվտանգության մարմինների հետախուզական, հակահետախուզական, հանցագործությունների առավել ծանր տեսակների դեմ պայքարի, օպերատիվ-ծառայողական գործունեության մյուս ուղղություններում ընդգրկված բազմաթիվ նվիրյալներ՝ իրենց գործի հմուտ մասնագետներ, ազնիվ մարդիկ ու հայրենասերներ, արժանացել են հայ ժողովրդի և հասարակության բարձր գնահատականին ու անկեղծ հարգանքին: Ի դեպ, նրանցից ոմանք ևս անարդարացիորեն հետապնդումների են ենթարկվել:
ՀՍԽՀ ԱՀ-ՊՔՎ շենքը
Արտակարգ հանձնաժողովի` 06.04.1921 թ. թիվ 1 հրամանը
Քաղվածք` ՀՍԽՀ Կենգործկոմի 08.09.1926 թ. որոշումից ՊՔՎ-ին արտադատական իրավունք տալու մասին
ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ-ՊԱԿ նախկին շենքը
Քաղվածք` ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ տեղեկատվությունից` 01.01.1937 - 06.06.1937 թ.թ. իրականացրած կալանավորումների մասին
«1921-1988 թ. թ. Խորհրդային Հայաստանի անվտանգության մարմինների ստեղծումը և գործունեությունը» վերտառությամբ թեմատիկային նվիրված՝ Հայաստանի անվտանգության մարմինների պատմության թանգարանի երեք ցուցափեղկերում տեղադրված են հետևյալ ցուցանմուշները՝
- ՀՍԽՀ Հեղկոմի` 06.12.1920 թ. դեկրետը Արտակարգ հանձնաժողով հիմնելու մասին
- Արտակարգ հանձնաժողովի` 06.04.1921 թ. թիվ 1 հրամանը
- Արտակարգ հանձնաժողովի` 06.04.1921 թ. թիվ 2 հրամանը
- Քաղվածք` ՀՍԽՀ ԱՀ նախագահ Շ. Ամիրխանյանի նամակից Կոմկուսի ԿԿ (1921 թ.)
- ՀՍԽՀ ԱՀ հաստիքացուցակը (մինչև 1926 թ.)
- Քաղվածք` ՀՍԽՀ Կենտգործկոմի 08.09.1926 թ. որոշումից` Արտակարգ հանձնաժողովը Պետքաղվարչության վերածելու մասին
- Քաղվածք` ՀՍԽՀ Կենտգործկոմի 08.09.1926 թ. որոշումից` Պետքաղվարչության կանոնադրությունը հաստատելու
- Գործակալական հաղորդագրություն (1927 թ.)
- Անդրկովկասյան ԱՀ նախագահ Լ. Բերիայի գրությունը` Անդրկովկասյան հանրապետությունների ԱՀ նախագահներին (06.05.1926 թ.)
- Անդրկովկասյան ՊՔՎ նախագահ Լ. Բերիայի գրությունը` Անդրկովկասյան հանրապետությունների ՊՔՎ նախագահներին (1926 թ. նոյեմբեր)
- Քաղվածք` ՀՍԽՀ Կենտգործկոմի 08.09.1926 թ. որոշումից ՊՔՎ-ին արտադատական իրավունք տալու մասին
- ՀՍԽՀ ԱՀ նախագահ Մ. Հովսեփյանի գրությունը Ժողկոմխորհի նախագահին` Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին (14.01.1925 թ.)
- Քաղվածք` ՀՍԽՀ ԱՀ 1922 թ. թիվ 2 տեղեկագրից` հանրապետությունում ընդհանուր քաղաքական-տնտեսական դրության մասին
- Հետախուզական ամփոփագիր` հարակից պետությունների ուղղությամբ աշխատանքների արդյունքներով (14.08.1921 թ.)
- Հետախուզական ամփոփագիր` Թուրքիայի ուղղությամբ աշխատանքների արդյունքներով (15.08.1921 թ.)
- Քաղվածք` Անդրկովկասյան Կենտգործկոմի նախագահության` 14.09.1925 թ. որոշումից
- Քաղվածք` Անդրկովկասյան Կենտգործկոմի նախագահության` 14.09.1925 թ. որոշումից` ԱՀ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու իրավունքների մասին
- Անդրկովկասյան ՊՔՎ նախագահի գրությունը Հայաստանի Կոմկուսի ԿԿ` Ավետիք Իսահակյանի` արտասահման մեկնելու հարցի վերաբերյալ (02.01.1930 թ.)
- Քաղվածք` ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ տեղեկատվությունից` 01.01.1937 - 06.06.1937 թ.թ. իրականացրած կալանավորումների մասին
- Քաղվածք` ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ տեղեկատվությունից` 01.01.1936 - 01.01.1937 թ.թ. իրականացրած կալանավորումների մասին
- ՀԽՍՀ ՆԽ` 19.02.1982 թ. կարգադրությունը` ՀԽՍՀ ՊԱԿ կողմից առգրավված պատմամշակութային արժեքները թանգարաններին հանձնելու մասին
- Քաղվածք` ՀԽՍՀ ՊԱԿ կողմից առգրավված և թանգարաններին հանձնված պատմամշակութային արժեքների ցանկից
- Քաղվածք` ՀԽՍՀ ՊԱԺԿ 01.05.1945 - 01.03.1946 թ.թ. քննչական աշխատանքի արդյունքների մասին տեղեկանքից
- Քաղվածք` ՀԽՍՀՊԱ ժողկոմիսար Ն. Քրիմյանի` ՊԱԺԿ մարմինների պետերին ուղղված շրջաբերականից` թուրքական հետախուզական-քայքայիչ գործունեության դեմ պայքարն ուժեղացնելու վերաբերյալ
- ՀԽՍՀ ՊԱԿ կողմից առգրավված և 1982 թ. թանգարաններին հանձնված պատմամշակութային արժեքները
- ՀԽՍՀ պետանվտանգության մարմինների օպերատիվ-քննչական գործունեության արդյունքներով հայտնաբերված և առգրավված հրազենի նմուշներ
- ՀԽՍՀ պետանվտանգության մարմինների օպերատիվ-քննչական գործունեության արդյունքներով հայտնաբերված գաղտնարան` ծածկագրման միջոցներով
- ՀԽՍՀ պետանվտանգության մարմինների օպերատիվ-քննչական գործունեության արդյունքներով հայտնաբերված ծածկագրման միջոցներ
- ՀԽՍՀ պետանվտանգության մարմինների` մաքսանենգության դեմ պայքարի արդյունքներով հայտնաբերված և առգրավված իրեղեն ապացույցներ
- Խորհրդային Հայաստանի անվտանգության մարմինների կազմավորման տարելիցների կապակցությամբ ստացված շնորհավորանքներից և նվերներից
- ՀԽՍՀ ՊՔՎ աշխատակցի վկայականը (տրված 01.01.1932 թ.): Վկայականի տերը ՊՔՎ շրջանային բաժանմունքի պետ Ս. Մ. Տեր-Մովսեսյանն էր, որը զոհվել է 1942 թ. մարտական գործողությունների ժամանակ՝ Մինվոդիի շրջանում (պատճեն)

1921-1988 г. г.: Создание и деятельность органов безопасности Советской Армении
Органы безопасности Советской Армении были сформированы декретом Ревкома ССР Армении от 6 декабря 1920 года «...для борьбы с контрреволюцией, спекуляцией и должностными преступлениями в границах республики».
ХРОНИКА РЕОРГАНИЗАЦИЙ ОРГАНОВ БЕЗОПАСНОСТИ СОВЕТСКОЙ АРМЕНИИ
1920-1926 ЧРЕЗВЫЧАЙНАЯ КОМИССИЯ (ЧК)
1926-1934 ГОСУДАРСТВЕННОЕ ПОЛИТИЧЕСКОЕ УПРАВЛЕНИЕ (ГПУ)
1934-1941 НАРОДНЫЙ КОМИССАРИАТ ВНУТРЕННИХ ДЕЛ (НКВД)
1941-1946 НАРОДНЫЙ КОМИССАРИАТ ГОСУДАРСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ (НКГБ)
1946-1953 МИНИСТЕРСТВО ГОСУДАРСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ (МГБ)
1953-1954 МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ (МВД)
1954-1991 КОМИТЕТ ГОСУДАРСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ (КГБ)
Декрет Ревкома Арм. ССР от 06.12.1920 г. о создании Чрезвычайной комиссии
Айвазян Николай Емельянович
Председатель Чрезвачайной комиссии Армении (декабрь 1920 г. - январь 1921 г.)
С установлением советских порядков органы безопасности, осуществляя свои непосредственные функции, нередко были вынуждены выполнять работу по претворению в жизнь недальновидных, порой политически просто несостоятельных идей.
Советские органы госбезопасности, в их составе и соответствующие подразделения в Советской Армении, систематически превращались руководством страны в инструмент репрессивной политики.
Привлечение органов государственной безопасности, в частности, контрразведывательных подразделений, к силовой реорганизации общественных отношений, к процессам массовых репрессий характеризуется в современной России - правопреемнице Советского Союза - как «трагедия контрразведки».
И, несмотря на это, многие преданные представители органов государственной безопасности Армении – сотрудники разведывательных и контрразведывательных аппаратов, подразделений по борьбе с особо опасными преступлениями, иных направлений оперативно-служебной деятельности – профессионалы своего дела, честные люди и патриоты, удостоились высокой оценки и искреннего уважения армянского народа и общества. Причем, часть из них также подверглась необоснованному преследованию.
Здание ВЧК-ОГПУ Арм. ССР
Приказ №1 Чрезвачайной комиссии от 06.04.1921 г.\
Выписки из постановления ЦИК Армении от 08.09.1926 г. о наделении ГПУ внесудебным правом
Старое здание НКВД-КГБ Арм. ССР
Выписка из информации Наркомата внутренних дел Армении об арестах, осуществленных с 01.01.1937 г. по 06.06. 1937 г
На стендах музея органов безопасности Армении по тематике «Создание и деятельность органов безопасности Советской Армении 1921-1988 г.г» помещены, в частности, следующие экспонаты:
- Приказ №1 ЧК от 06.04.1921 г.
- Приказ №2 ЧК от 06.04.1921 г.
- Выписка из письма председателя ЧК Армении Ш. Амирханяна в ЦК Компартии (1921 г.)
- Штатное расписание ЧК Армении (до 1926 г.)
- Выписка из постановления ЦИК Армении от 08.09.1926 г. о реорганизации ЧК в ГПУ
- Выписка из постановления ЦИК Армении от 08.09.1926 г. об утверждении Положения о ГПУ
- Агентурное сообщение (1927 г.)
- Письмо председателя Закавказского ЧК Л. Берии председателям ЧК закавказских республик (06.05.1926 г.)
- Письмо председателя Закавказского ГПУ Л. Берии председателям ГПУ закавказских республик (ноябрь 1926 г.)
- Выписки из постановления ЦИК Армении от 08.09.1926 г. о наделении ГПУ внесудебным правом
- Письмо председателя ЧК Армении М. Овсепяна председателю Совнаркома об отношениях с Турцией (14.01.1925 г.)
- Выписка из бюллетеня ЧК Армении №2 от 1922 г. об общем политико-экономическом положении в республики
- Разведывательная сводка о результатах работы по линиям сопредельных государств (14.08.1921 г.)
- Разведывательная сводка о результатах работы в турецком направлении (15.08.1921 г.)
- Выписка из постановления президиума Закавказского ЦИК (14.09.1925 г.) о правах ЧК при привлечении к административной ответственности
- Письмо председателя Закавказского ГПУ в ЦК КП Армении по вопросу о выезде Аветика Иссаакяна за границу (02.01.1930 г.)
- Удостоверение сотрудника ГПУ Армении (выдано 01.01.1932 г.). Владелец удостоверения – начальник райотделения С. М. Мовсисян, погибший в 1942 г. в ходе боевых действий под Минводами
- Выписка из информации Наркомата внутренних дел Армении об арестах, осуществленных с 01.01.1936 г. по 01.01.1937 г.
- Выписка из информации Наркомата внутренних дел Армении об арестах, осуществленных с 01.01.1937 г. по 06.06. 1937 г.
- Выписка из справки Наркомата внутренних дел Армении о результатах следственной работы с 01.05.1945 г. по 01.03.1946 г.
- Выписка из циркуляра Наркомата госбезопасности Армении Н. Кримяна начальникам органов НКГБ о мерах по усилению борьбы против разведывательно-подрывной деятельности турецких спецслужб
- Выписка из перечня культурно-исторических ценностей, изъятых КГБ республики
- Образцы оружия, обнаруженного и изъятого по результатам оперативно-следственной работы органов госбезопасности Армянской ССР
- Тайник со средствами шифрования, обнаруженными и изъятыми по результатам оперативно-следственной работы органов госбезопасности Армянской ССР
- Средства шифрования, обнаруженные и изъятые по результатам оперативно-следственной работы органов госбезопасности Арм. ССР
- Фотоизображения вещественных доказательств, обнаруженных и изъятых органами госбезопасности Арм. ССР по делам о контрабанде