Հին Հայաստանում անվտանգության ապահովման պատմությունից
Հին Հայաստանում արտաքին ու ներքին անվտանգության ապահովման գործառույթներին, մասնավորապես, հետախուզական և հակահետախուզական գործունեությանը, դրա առանձին բաղադրիչներին վերաբերող պատմական հուշարձանները թվագրվում են դեռևս ուրարտական (Արարատյան թագավորության) ժամանակաշրջանից:
Ժամանակակիցներիս տրամադրության տակ է ուրարտական ժամանակաշրջանի մի սեպագիր արձանագրություն՝ թշնամական Ասորեստանից ուղարկված երկու լրտեսների վնասազերծման մասին, որը պահվում է Հայաստանի Հանրապետության պատմության պետական թանգարանում:
Սեպագիր արձանագրությունների բովանդակության վերծանումը և հետազոտումը ցույց են տալիս, որ Ուրարտու երկրում (Արարատյան թագավորությունում) հետախուզական և հակահետախուզական գործունեությունը դրված է եղել պետական հիմքերի վրա, հանդիսացել է պետական գործունեության ուղղություններից մեկը:
ՍԵՊԱԳԻՐ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
Բովանդակությունը՝
Հետախուզական զեկույց Թեյշեբայինի կուսակալին Ինուշ-շիլի Ուրմեից:
Վնասազերծվել են լրտեսության մեջ կասկածվող երկու մարդ՝ Խալդիպուրա և Ուրադի անուններով:
Արքային է ուղարկվել զանազան իրերով բեռը: Ժամանել են 5 մարդ, որոնք ծառայում են ոմն Ցիպային:
Ինքը՝ Ցիպան, ուղարկվել է արքայի մոտ, որտեղ ճշմարտացի ցուցմունքներ է տվել:
Տեղեկություններ Ուրադիի և Խալդիպուրիի գործողությունների մասին:
Հին Հայաստանում արտաքին ու ներքին քաղաքական ու տնտեսական անվտանգության ապահովմանն ուղղված գործունեության ձևերն ու բովանդակությունը տարբեր ժամանակաշրջաններում պայմանավորված են եղել ռազմաքաղաքական իրավիճակների և պետական կառուցվածքի առանձնահատկություններով: Անվտանգության հարցերով Երվանդունիների, Արտաշեսյանների, Արշակունիների, Բագրատունիների ժամանակներում և Կիլիկյան Հայաստանում զբաղվել են ինչպես ամբողջական պետական մարմիններ՝ նախարարություններ, գործակալություններ, այնպես էլ՝ առանձին պաշտոնյաներ:
«Մարդպետություն» գործակալության մասին
(Փ. Բուզանդ. «Հայոց պատմություն». IV-V դ.):
Հայր մարդպետներին՝ «Մարդպետություն» գործակալության ղեկավարներին, հանձնարարված է եղել ներքին գործերի վարումը, ներքին անվտանգության ապահովումը, մասնավորապես, արքունիքի վերակացությունը, նրանց է վստահված եղել թագավորական ամրությունների և բերդերի պահպանությունը, ինչպես նաև արքունի գանձերի ու կալվածքների վերահսկողությունը Արշակունյաց թագավորության շրջանում:
«Մաղխազություն» գործակալության ղեկավարը պատասխանատու էր թագավորի անձի պաշտպանության համար և նա գլխավորում էր արքունի թիկնապահներին, որոնց թիվը եղել է շուրջ երկու հազար: «Մաղխազություն» գործակալությունը վարել են Խորխոռունյաց տոհմի նահապետները:
եվ քաջս, նիզակաւորս եվ սուսերաւորս. եվ զգլուխ նահապետութեան նոցա զՄաղխազ ոմն այր բարի եվ սրտեայ»
«Մաղխազություն» գործակալության մասին
(Մ. Խորենացի. «Հայոց պատմություն». V դ.):
Անվտանգության ապահովման գործի և, հատկապես, դրա հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ ժամանակակիցներիս հայտնի արժանահիշատակ պատմական հուշարձաններից է Մխիթար Գոշի «Դատաստանագիրքը»:
Մխիթար Գոշը Հայաստանի մեծազոր, ինքնիշխան տիրակալ Զաքարիայի խոստովանահայրն էր, և տիրակալը Գոշի կարծիքն ավելի բարձր էր գնահատում և հաշվի առնում, քան եկեղեցական մի ողջ ժողովի: Դրանով է, թերևս, բացատրվում Մխիթար Գոշի «Դատաստանագրքում» տեղ գտած լրտեսների ու հետախույզների մասին խիզախ արտահայտությունը:
«Վայել չէ թագավորի եվ իշխանի համար գողեր եվ ավազակներ ունենալ, այլ միայն լրտեսներ, որ հետախույզներ են»
Մ. Գոշ. «Դատաստանագիրք». Բաժին II, գլուխ Բ
Անվտանգության ապահովման գործի առանձին կողմերին առնչվող պատմական փաստերի մասին մյուս կարևոր հուշարձանը, որի վերաբերյալ նյութերը տեղ են գտել թանգարանում՝ Հայոց մեծ լուսավորիչներ Շահամիրյանների «Որոգայթ փառաց» գիրքն է, որից ներկայացված է, մասնավորապես, հետևյալ մեջբերումը՝
«Տեսնելով Բարձրահայք աշխարհի Արտաշատ գավառի ժողովրդից ընդունելությունն ու նրանց փոխնորդության թուղթը քեզ եվ հայոց տանուտերերի ատյանի առաջ քո երդմամբ սրտանց համոզվելով Հայոց տանը քո հավատարիմ լինելու մեջ՝ քեզ՝ խորամիտ Պետրոսիդ հայոց Բարձրահայք աշխարհի սահմաններում, Նախիջեվան քաղաքում եվ նրա շրջակա տարածքում, երեք տարի ժամանակով շնորհեցինք լրտեսապետի պաշտոն, որ խորամիտ Պետրոսդ հաստատուն մնաս իբրեվ լրտեսության պետ: Քեզ իշխանութիւն տուեցինք, որ Հայոց տան ծախսաւ խաղաղութեան ժամանակ տասներկու, իսկ պատերազմին ժամանակ երեսուն ու վեց խելամիտ ծառայողներ վերցնես լռելեայն շրջեցնելով նրանց Հայաստանյայց երկրի երեսին եվ օտար աշխարհում հայոց թշնամիների կամ դրացիների երկրում, ամենեայն զգուշավորութեամբ ձեռք բերելով ամեն տեսակ տեղեկութիւններ...»
(«Որոգայթ փառաց». Հատոր II, «Նշավակ». Կարգադրություն հայոց՝
Հայաստանյայց աշխարհի կառավարման համար, գլուխ 65. Լրտեսապետի հրամանի օրինակ)
Այսպիսով՝ «Հին Հայաստանում անվտանգության ապահովման պատմությունից» վերտառությամբ թեմատիկային նվիրված՝ Հայաստանի անվտանգության մարմինների պատմության թանգարանի երկու ցուցափեղկերում տեղադրված են հետևյալ ցուցանմուշները՝
- Սեպագիր արձանագրություն` ասորական երկու լրտեսների վնասազերծման մասին (ուրարտական շրջան` մ.թ.ա. 7-6 դ.) դիմային կողմ: Կաղապարվածք` 1/5 մեծացմամբ.
- Սեպագիր արձանագրություն` ասորական երկու լրտեսների վնասազերծման վերաբերյալ (ուրարտական շրջան` մ.թ.ա. 7-6 դ.) հակառակ կողմ: Կաղապարվածք` 1/5 մեծացմամբ.
- Քաղվածքներ` ուրարտական շրջանի սեպագիր արձանագրություններից (Ի. Մ. Դյակոնով. Ուրարտական գրություններ և փաստաթղթեր. Մ.-Լ., 1963 թ.).
- Փ. Բուզանդի վկայությունը` «Մարդպետություն» գործակալության մասին (Փ. Բուզանդ. «Հայոց պատմություն». IV-V դ.): Կաղապարվածք` ձևավորումով.
- Մ. Խորենացու վկայությունը` «Մաղխազություն» գործակալության մասին (Մ. Խորենացի. «Հայոց պատմություն». V դ.): Կաղապարվածք` ձևավորումով.
- Մեջբերում` Մխիթար Գոշի «Դատաստանագրքից» (Մ. Գոշ. «Դատաստանագիրք». Բաժին II, գլուխ Բ) Կաղապարվածք` ձևավորումով.
- Մեջբերում` Շահամիրյանների «Որոգայթ փառաց» գրքից («Որոգայթ փառաց». Հատոր II, գլուխ 65) Կաղապարվածք` ձևավորումով:

Из истории обеспечения безопасности в Древней Армении
Исторические памятники, содержащие сведения о функциях по обеспечению внешней и внутренней безопасности в Древней Армении, в частности, о разведывательной деятельности, и их отдельных составляющих, датируются урартским периодом (Армянское царство).
До нас, современников, дошла скрижаль с клинописью урартского периода (7-6 век до нашей эры), в содержании которой говорится о задержании лазутчиков из вражеской Ассирии, действовавших на территории Араратского царства. Скрижаль хранится в Государственном музее истории Армении. В Музеи истории органов безопасности Армении выставлены муляжи скрижали и другие репродукционные материалы.
Анализ содержания скрижали, а также других источников, показывает, что в Араратском царстве разведывательная и контрразведывательная деятельность была поставлена на государственную основу и являлась одним из направлений государственной деятельности.
СКРИЖАЛИ
Содержание
Разведывательный доклад наместнику Тейшебайини от Инуш-шили Урме.
«Обезврежены подозреваемые в шпионстве двое человек: Халдипура и Уради.
Царю был послан груз с разнообразными вещами.
Прибыло пять человек, которые служат некому Ципе.
Сам Ципа был отослан к царю, где дал правдивые показания».
Сведения о деяниях Уради и Халдипур.
Формы и содержание деятельности, направленной на обеспечения внешней и внутренней политической и экономической безопасности в Древней Армении, в различные периоды истории были обусловлены особенностями военно-политической обстановки и государственного устройства. Вопросами безопасности во времена правлений Ервандидов, Арташесянов, Аршакидов, Багратидов, а также в Киликийской Армении занимались как целостные государственные органы – министерства или агентства (в буквальном переводе с древнеармянского), так и отдельные государственные чиновники.
«Это [агентство], называемое Айр мардпетутюн, есть дело
мужей с самых давних времен королевства Аршакидов».
об агентстве «Мардпетутюн»
(П. Бюзанд «История армян». IV-V в.).
Например, во время царствования династии Аршакидов функции безопасности были поделены между двумя «министерскими домами» - «Мардпетутюн», которая ведала в основном внутренними делами, включая обеспечение внутренней безопасности (охрана царской палаты, драгоценностей, дворцов и имений) и «Малхазутюн», осуществляющий личную охрану царя и его близких. Численность гвардии телохранителей царя составляла две тысячи вооруженных человек. По свидетельству великого армянского историка и мыслителя Мовсеса Хоренаци, телохранителями царя руководил представитель династии Хорхоруни.
«Вооруженными телохранителями Вагаршак назначает потомков Хора Гайкида, мужей отборных и храбрых,
копейщиков и меченосцев, и главой их родовладычества – Малхаза, мужа доброго и неустрашимого».
об агентстве «Малхазутюн»
(М. Хоренаци. «История армян». V в.).
Одним из наиболее достопримечательных исторических памятников, из которых современникам известно о деле обеспечения безопасности, и особенно о его основополагающих принципах, является «Судебник» Мхитара Гоша.
Мхитар Гош был духовном отцом всесильного и самодержавного властелина Армении - Закарии, и властелин считался с мнением Гоша больше, чем со мнением целого церковного собрания. Этим, в частности, объясняются смелые выражения в отношении шпионов и разведчиков в «Судебнике» Гоша
«Негоже царю и князю иметь воров и разбойников, но только шпионов, кои есть разведчики».
М. Гош. «Судебник». Часть II, глава Б.
Другим важным памятником, имеющим отношение к отдельным сторонам дела обеспечения безопасности, материалы о котором нашли свое место в музее, является книга великих армянских просветителей Шахамирянов «Ворогайт парац», из которой приведен отрывок:
«Увидев прием и бумагу твою от народа Арташатского гавара Бардзрагайкского ашхара, и убедившись пред старостатом армян клятвою твоею в верности твоей, тебе, глубокомудрому Петросу, в пределах Армянского мира, города Нахиджевана и окружающей его местности, на три года жалуем должность шпиононачальника, чтобы ты, глубокомудрый Петрос, оставался и далее начальником всего шпионства. Даем тебе власть, чтобы из Дома армян мог ты в мирное время двенадцать, а в военное тридцать шесть многоумных слуг взять, чтобы молча обходили землю Армянскую, и чужие земли врагов или соседей армян, со всею осторожностью выведывая разные вести».
(«Ворогайт парац», Том 2, «Ншавак». Распоряжение армян об управлении
Армянским миром, глава 65. Пример приказа шпиононачальника).
На стендах музея истории органов безопасности Армении выставлены следующие материалы, отражающие отдельные исторические аспекты дела обеспечения безопасности в Древней Армении:
- Скрижаль с клинописью о задержании ассирийских лазутчиков (урартский период, 7-6 век до нашей эры). Лицевая сторона. Муляж, с увеличением 1/5;
- Скрижаль с клинописью о задержании ассирийских лазутчиков (урартский период, 7-6 век до нашей эры). Оборотная сторона. Муляж, с увеличением 1/5;
- Выписки из содержаний клинописей урартского периода (из книги И. М. Дьяконова «Урартские письма и документы» Москва-Ленинград, 1963г.);
- Свидетельство историка П. Бузанда о «горцакалутюн»-е (агентстве) «Мардпетутюн» из труда автора «История Армении» (IV-V век). Муляж – репродукция;
- Свидетельство историка М. Хоренаци о «горцакалутюн»-е (агентстве) «Магхазутюн» из труда автора «История Армении» (V век). Муляж – репродукция;
- Цитата из Судебника Мхитара Гоша. Муляж – репродукция;
- Цитата из главы «Приказ о работе начальника разведки» труда Ш. Шаамиряна «Ворогайт парац». Муляж – репродукция.