Հայաստանի անվտանգության մարմինների համառոտ պատմություն
Անվտանգության ապահովման գործի սկզբնավորումը Հայաստանում թվագրվում է հնագույն ժամանակներով: Պետականության զարգացման տարբեր փուլերում անվտանգության ապահովման ուղղությամբ խնդիրների իրագործումը վստահված է եղել ինչպես առանձին պետական պաշտոնյաներին՝ իրենց ենթականերով, այնպես էլ ամբողջական նախարարական տներին (գործակալություններին):
Պետականության կորստով պայմանավորվեց նաև դրանց վերացումը:
Հայաստանը 1918 թվականի մայիսի 28-ին ձեռք բերեց բաղձալի անկախությունը, որը, սակայն, կարճ տևեց: Պատմական այդ կարճ ժամանակահատվածում, ռազմաքաղաքական ու տնտեսկան ծանր իրավիճակում, հայ ժողովրդի նվիրյալներին, այնուամենայնիվ, հաջողվել է նշանակալից քայլեր կատարել պետական շինարարության, այդ թվում նաև անվտանգության համակարգի ձևավորման ասպարեզում: Հանրապետության անվտանգության առումով առավել քան առաջնայիններից էր Ռազմական նախարարության Գլխավոր շտաբում գործող հետախուզական բաժանմունքը:
Ըստ արխիվային փաստաթղթերի՝ դեռ 1918 թ. օգոստոսի 13-ին ՀՀ Նախարարների խորհուրդը քննարկում է Ռազմական նախարարության միջնորդությունը մի շարք ուղղություններով, այդ թվում՝ հետախուզական և հակահետախուզական, ծախսերը ծածկելու նպատակով գումարներ հատկացնելու վերաբերյալ: Նախարարների խորհուրդը որոշում է կայացնում հետախուզության և հակահետախուզության կարիքների համար հատկացնել 20-ական հազար ռուբլի:
Սակայն հետախուզության և հակահետախուզության ուղղությամբ աշխատանքների սկզբնաժամկետ կարելի է համարել նաև նույն թվականի օգոստոսի 8-ը, երբ Ռազմական նախարարության Գլխավոր շտաբում ծառայության նշանակվեց պորուչիկ Արտեմի Նիկիտային Հովհաննիսյանը (Հովհան Խան-Կոտուրսկի կամ Ղոթուրի): Նա Գլխավոր շտաբի գործունեության հակահետախուզական ուղղության առաջին ղեկավարն էր: Հետախուզական աշխատանքների գծով առաջին ղեկավարն է եղել փոխգնդապետ Ալեքսանդր Կոնստանտինի Շնեուրը:
1919 թ. սեպտեմբերից մինչև 1920 թ. ապրիլ ամիսը հետախուզական բաժանմունքն ղեկավարել է կապիտան Վահագն Մուրադյանը, որին այնուհետ փոխարինել է կապիտան Տիգրան Դևոյանը: Նշված բաժանմունքում եղել են հետախուզությամբ, հակահետախուզությամբ, հանցագործությունների դեմ պայքարով, դիտարկմամբ և գործակալների աշխատանքի ղեկավարմամբ զբաղվող ստորաբաժանումներ:
Բացի այդ, Հայաստանի Առաջին Հանրապետության Ռազմական նախարարության Գլխավոր շտաբի հետախուզական բաժանմունքը փորձում էր աշխատանքներ ծավալել նաև արտասահմանում: Այդ աշխատանքներն առաջին հերթին ընդգրկում էին Անդրկովկասը, Ռուսաստանի հարավը և Հյուսիսային Կովկասը: Տվյալ գործունեությունը կազմակերպելու համար օգտագործվում էին արտաքին գործերի նախարարության հնարավորությունները: Միաժամանակ փորձ էր արվում Թիֆլիսում և Բաքվում գտնվող հայկական դիվանագիտական ներկայացուցչություններում զինվորական կցորդի հաստիքներ բացել: ՀՀ Ռազմական նախարարության Գլխավոր շտաբի սպա, գեներալ-մայոր Ղորղանովի (Կորգանով) նախաձեռնությամբ, մեծ դժվարությամբ ֆինանսական միջոցներ են գտնվում և 1919 թ. հուլիսից այդ կարևոր օղակը սկսում է գործել: Այդ բաժինը կատարել է նաև արտաքին հետախուզական աշխատանքներ Թուրքիայում և Իրանում:
Այսպիսով, երկարատև պատմական ընդմիջումից հետո անկախություն ձեռք բերած Հայաստանում ստեղծվեց ու գործեց հատուկ ծառայություն:
Հայաստանի անվտանգության համակարգի պատմության երկրորդ փուլը սկսվում է Հայաստանում խորհրդային կարգեր հաստատելու ժամանակաշրջանով: 1920 թ. դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանում հաստատվում են խորհրդային կարգեր և անվտանգության համակարգն, իր մասնակի տեղական բնույթի յուրահատկություններով հանդերձ դառնում է ԽՍՀՄ հատուկ ծառայությունների անքակտելի մասը:
1917 թ. դեկտեմբերի 20-ին Ռուսաստանի Ժողկոմխորհի նիստում որոշում էր կայացվել Համառուսաստանյան արտակարգ հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որի նախագահ էր նշանակվել Ֆ. Է. Ձերժինսկին: 1920 թ. դեկտեմբերի 6-ին, Հայաստանում խորհրդային կարգեր հասատատվելուց օրեր անց Հանրապետության Հեղկոմի դեկրետով ստեղծվում է ՀԽՍՀ Արտակարգ Հանձնաժողովը: Նույն դեկրետով Հայաստանի Կարմիր բանակում հակահեղափոխական հանցագործությունների դեմ պայքարելու նպատակով ստեղծվում է ԱՀ-ին կից Հատուկ Բաժինը:
ՀԽՍՀ ԱՀ-ի առաջին նախագահ է նշանակվում Նիկոլայ Եմելյանի Այվազովը (Այվազյան): 1921 թ. հունվարին այն արդեն ղեկավարում էր ճանաչված բոլշևիկ Շավարշ Ամիրխանյանը (մինչև 1924 թ.), որի տեղակալն էր Սերգեյ Մելիք-Օսիպովը (1924-1929թթ ղեկավարել է համակարգը): 1929 թ. մարտից մինչև 1930 թ. հոկտեմբեր ՀԽՍՀ ՊՔՎ-ում ղեկավարների արագ փոփոխություններ են տեղի ունենում: Մեկը մյուսին փոխարինեցին Սեդրակ Մարգարյանը, Հայկ Պետրոսյանը, Սեդրակ Օթյանը, որոնք այդ թվում նաև նրանց նախորդած Սերգեյ Մելիք-Օսիպովը այնուհետ դարձան 1937-1938 թթ. ստալինյան բռնաճնշումների զոհեր:
Հայրենական պատերազմի տարիներին որոշակի փոփոխություններ են տեղի ունենում անվտանգության համակարգի կառուցվածքում: 1941 թ. փետրվարին ԽՍՀՄ ՆԳԺԿ-ից անջատվեց ԽՍՀՄ պետական անվտանգության Ժողովրդական կոմիսարիատը (ՊԱԺԿ), սակայն 1941 թ. հուլիսին այդ կառույցները կրկին միավորվեցին ՆԳԺԿ-ի կազմում: 1943 թ. ապրիլին նրանք նորից անջատվեցին: Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Հայաստանի անվտանգության մարմինները ղեկավարել է գեներալ-մայոր Գեորգի Մարտիրոսովը: Նա մեծ ավանդ ունի պատերազմի ժամանակահատվածում հանրապետության պետական անվտանգության ապահովման գործում: Գ. Մարտիրոսովը 1952 թ. օգոստոսի 15-ից 1954 թ. ապրիլի 26-ը երկրորդ անգամ է ղեկավարել Հայաստանի անվտանգության մարմինները: 1945-1947 թթ. ՀԽՍՀ Պետանվտանգության մարմինները ղեկավարել է գնդապետ Նիկիտա Արկադիի Քրիմյանը, 1947-1952 թթ.՝ Պետանվտանգության նախարար Սերգեյ Արկադիի Կորխմազյանը: 1954-1972թթ. ՀԽՍՀ ՆԽ-ին առընթեր ՊԱԿ-ը ղեկավարել է Գեորգի Արտաշեսի Բադամյանցը, 1972-1977 թթ.՝ Արկադի Պավելի Ռագոզինը, 1977-1978 թթ.՝ Հրայր Ավանեսի Միքաելյանը,1978-1988 թթ.՝ Մարիուս Արամի Յուզբաշյանը, 1988-1991 թթ.՝ Վալերի Գեորգիի Բադամյանցը:
Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների պատմության երրորդ փուլի սկիզբը դրվեց 1991թ-ի սեպտեմբերի 21-ից:
1991 թ. դեկտեմբերի 4-ին ընդունված ՀՀ կառավարության կառուցվածքի և կազմի մասին օրենքով ՊԱԿ-ը վերանվանվեց ՀՀ Ազգային անվտանգության պետական վարչության, որի պետ նշանակվեց գեներալ-մայոր Հուսիկ Սուրենի Հարությունյանը (պաշտոնավարել է 1991-1992 թ. փետրվար): Այդ պաշտոնում նրան հաջորդեցին գեներալ-մայոր Վալերի Վաղարշակի Պողոսյանը (1992-1993 թթ.), գեներալ-մայոր Էդուարդ Գրիգորի Սիմոնյանցը (1993-1994 թթ.), Դավիթ Գուրգենի Շահնազարյանը (1994-1995 թ. մայիս ամիսը): 1995 թ. ՀՀ ԱԱՊՎ-ը վերանվանվեց Ազգային անվտանգության նախարարության: ՀՀ ԱԱ նախարար նշանակվեց Սերժ Ազատի Սարգսյանը: 1996 թ. նոյեմբերի 8-ին ՆԳՆ-ն և ԱԱՆ-ն միավորվեցին մեկ կառույցում՝ ստեղծելով ՆԳ և ԱԱ նախարարություն: Այդ կառույցը շարունակեց ղեկավարել Ս. Սարգսյանը (պաշտոնավարել է 1995-1999 թ. նոյեմբեր ամիսը): ՆԳ և ԱԱ նախարարությունը 1999 թ. նոյեմբերի 13-ին կրկին տարանջատվեց ՆԳՆ-ի և ԱԱՆ-ի: 1999 թ. նոյեմբերին ԱԱ նախարար նշանակվեց Կառլոս Խաչիկի Պետրոսյանը (պաշտոնավարել է 1999 թ. նոյեմբերից մինչև 2004 թ. նոյեմբերի 5-ը): ՀՀ նախագահի հրամանագրով 2002 թ. դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԱՆ-ը վերաձևավորվեց ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության:
2004 թ. նոյեմբերի 8-ից մինչև օրս ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ԱԱԾ-ը ղեկավարում է գեներալ-գնդապետ Գորիկ Գուրգենի Հակոբյանը:

Краткая история органов безопасности Армении
История обеспечения безопасности в Армении берет начало с древнейших времен. На разных этапах развития государственности, осуществление задач, направленных на обеспечение безопасности, было доверено как отдельным государственным должностным лицам и их подчиненным, так и целым феодальным домам (семействам).
Потерей государственности и было обусловлено их исчезновение.
Армения 28 мая 1918 года приобрела долгожданную независимость, которая, однако, продлилась недолго. За этот короткий исторический период, в трудной военно-политической и экономической ситуации, верным сыновьям народа все-таки удалось осуществить значительные шаги в области строительства государственности, в том числе и в формировании системы безопасности. В обеспечении безопасности республики более чем передовым было отделение разведки, действующей при Главном штабе Военного министерства.
Согласно архивным документам, еще 13 августа 1918 г. Совет министров Армении обсудил посредничество Военного министерства, относительно выделения средств в целях покрытия затрат в ряде направлений, в том числе разведывательной и контрразведывательной. Совет министров выносит решение выделить для нужд разведки и контрразведки по 20 тысяч рублей.
Начальным сроком работ в разведывательном и контрразведывательном направлениях можно считать также 8-е августа того же года, когда в Главный штаб Военного министерства был назначен поручик Ованесян Артемий Никитович (Ован Хан-Катурский или Котури). Он был первым руководителем контрразведки в составе Главного штаба. Первым руководителем разведки был подполковник Шнеур Александр Константинович.
С сентября 1919 г. по апрель 1920 г. отделением разведки руководил капитан Ваагн Мурадян, которого позже заменил капитан Тигран Девоян. Подразделения названного отделения занимались разведкой, контрразведкой, борьбой против преступности, наружным наблюдением и работой с агентурой. Кроме того, отделение разведки Главного штаба Военного министерства Первой республики Армении пыталось развернуть работы за границей. Эти работы охватывали прежде всего Закавказье, юг России и Северный Кавказ. С целью организации данной деятельности использовались возможности министерства иностранных дел. Одновременно делались попытки утверждения штата военного представителя в армянских дипломатических преставительствах Тбилиси и Баку. По инициативе офицера Главного штаба Военного министерства Армении генерал–майора Корганова, с большим трудом изыскиваются денежные средства и в июле 1919 года это важное звено начинает действовать. Этот отдел проводил также внешние разведывательные работы в Турции и Иране.
Таким образом, после длительного исторического перерыва в независимой Армении была создана и задействована спецслужба.
Второй этап истории структуры безопасности начинается с периода установления в Армении Советской власти. 2 декабря 1920 г. в Армении устанавливается Советская власть и структура безопасности вместе со своими особенностями местного характера становится неотъемлемой частью спецслужб СССР.
20 декабря 1917 г. на заседании Совета народных комиссаров было принято решение о создании Всероссийской Чрезвычайной комиссии, председателем которой был назначен Ф. Э. Дзержинский. 6 декабря 1920 г., через несколько дней после установления в Армении Советской власти, по декрету ревкома республики создается Чрезвычайная Комиссия АССР. По тому же декрету в Красной Армии Армении с целью борьбы с антиреволюционными преступлениями создается Особый отдел при ЧК.
Первым председателем ЧК Арм. ССР назначается Айвазов (Айвазян) Николай Емельянович. 8 января 1921 г. ее возглавляет уже известный большевик Шаварш Амирханян (до 1924 г.), заместителем которого был Сергей Мелик-Осипов (руководил ведомством в 1924-1929 гг.). С марта 1929 г. до октября 1930 г. в ГПУ Арм. ССР происходит частая смена руководителей. Один за другим пост занимали Седрак Маргарян, Айк Петросян, Седрак Отян, которые, вместе с предшествующим им Мелик-Осиповым, стали жертвами сталинских репрессий 1937-1938 гг.
В годы Великой Отечественной войны происходят некоторые изменения в структурах системы безопасности. В феврале 1941 г. от НКВД АССР отделяется Народный комиссариат государственной безопасности (НКГБ), однако в июле 1941 г. эти структуры вновь объединились в составе НКВД. В апреле 1943 г. они вновь отделились. В годы Великой Отечественной войны органами госбезопасности Армении руководил генерал-майор Георгий Мартиросов. Он внес значительный вклад в дело обеспечения безопасности в годы войны. С августа 1952 г. по апрель 1954 г. Мартиросов во второй раз был назначен руководителем органов безопасности Армении. В 1945-1947 гг. органами госбезопасности АССР руководил полковник Хримян Никита Аркадьевич, в 1947-1952 гг. - председатель госбезопасности Корхмазян Сергей Аркадьевич. В 1954-1972 гг. КГБ при СМ АССР руководил Бадамянц Георгий Арташесович, в 1972-1977 гг. - Рогозин Аркадий Павлович, в 1977-1978 гг. - Михаелян Грайр Ованесович, в 1978-1988 гг. - Юзбашян Мариус Арамович, в 1988-1991 гг. - Бадамянц Валерий Георгиевич.
Началом третьего этапа истории органов национальной безопасности Армении является 21 сентября 1991 г.
4 декабря 1991 г. согласно принятому закону о структуре и составе правительства РА, КГБ был переименован в Государственное управление национальной безопасности РА, руководителем которого назначается Арутюнян Усик Суренович (руководил с 1991 г. по февраль 1992 г.). На этой должности его заменили генерал-майор Погосян Валерий Вагаршакович (1992-1993 гг.), генерал-майор Симонянц Эдуард Григорьевич (1993-1994 гг.). В 1995 г. ГУНБ РА был переименован в Министерство национальной безопасности. Министром НБ РА назначается Саркисян Серж Азатович. 8 ноября 1996 г. МВД и МНБ объединяются, образовав Министерство ВД и НБ РА. Этой структурой продолжал руководить С. Саркисян (по ноябрь 1999 г.). 13 ноября 1999 г. министром назначается Петросян Карлос Хачикович (до 5 ноября 2004 г.). 17 декабря 2002 г. приказом Президента РА, МНБ РА был переименован в Службу национальной безопасности при правительстве РА.